Niemal 20 tysięcy odwiedzających Festiwal Nauki

Czy świetliki potrzebują prądu aby świecić? Skąd biorą się kolory? Jak widzą świat roboty i jaką temperaturę ma ciekły azot? Na te i inne pytania odpowiedzi można było znaleźć na drugim Festiwalu Nauki.

17-18 września w G2A Arena  w Jasionce pod Rzeszowem odbyła się druga edycja Festiwalu Nauki, która wpisała się w obchody 80-lecia istnienia Pratt&Whitney Rzeszów. To były dwa dni prawdziwej naukowej zabawy. Wystawy naukowe, wykłady, pokazy oraz strefa pikniku naukowego przyciągnęły tłumy mieszkańców regionu.  W wydarzeniu wzięło udział niemal 20 tysięcy osób.

Była to druga edycja wydarzenia. Po raz pierwszy Festiwal Nauki odbył się w grudniu 2015 roku, dzięki inicjatywie Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.  W tym roku do organizacji festiwalu dołączyli, oprócz Pratt&Whitney Rzeszów, również Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, G2A Arena Centrum Wystawienniczo Kongresowe Województwa Podkarpackiego oraz Polska Agencja Kosmiczna. Partnerem Technologicznym Festiwalu Nauki została firma ABB Polska.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Dodatkowym wsparciem dla imprezy było dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki.

Nauką poprzez zabawę

Odwiedzający mogli wziąć udział w 11 wykładach popularnonaukowych, odwiedzić 65 stanowisk prezentujących eksponaty, eksperymenty i zagadnienia z dziedzin takich jak lotnictwo, fizyka, chemia, astronomia, technologie kosmiczne, robotyka, ale także biologia czy slawistyka.  Odwiedzających zabawiali również Heweliusze Nauki, którzy swoimi pokazami  przyciągali tłumy, a także robot EuGenius, który zaczepiał przychodzących i zachęcał do pogawędki. W trakcie Festiwalu Nauki możliwe było także skorzystanie z dwóch wystaw interaktywnych, na co dzień działających w centrach nauki, o łącznej powierzchni 600 m kwadratowych. Oprócz tego uczestnicy mogli spróbować swoich sił na symulatorach lotów samolotem, odwiedzić 2 mobilne planetaria, polatać dronem, zaprogramować robota czy uczestniczyć w warsztatach dotyczących technologii kosmicznych organizowanych w ramach Rover Challenge Workshop. Jednym z prelegentów Festiwalu Nauki był Mirosław Hermaszewski, który wygłosił wykład „Kosmos, marzenia, rzeczywistość. Poza tym odbyły się wybuchowe pokazy naukowe i wykłady popularnonaukowe dotyczące fizyki, biologii, chemii oraz robotyki.

Pierwszy dzień festiwalu zakończyło wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych czyli  Wieczór z nauką 18+. Uczestnicy poza zwiedzaniem wystaw interaktywnych, mogli zasmakować specjałów kuchni molekularnej oraz wziąć udział w dwóch wykładach dotyczących bakterii oraz zagrożeń współczesnego świata związanych z ekonomią, rolnictwem czy medycyną.

Wszystkim wydarzeniom przyświecała idea popularyzacji nauki i edukacji przez całe życie wpisana w misję Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Łukasz Szuba „Naszą rolą od początku było i jest pokazywanie wszystkim pokoleniom, że możemy odkrywać jak piękna bez względu na dziedzinę, jest nauka. I możemy to odkrywać przez całe życie, czy mamy sześć, szesnaście, czy sześćdziesiąt i więcej lat. Liczy się w jaki sposób ją pokażemy. My od początku chcemy przedstawiać ją bliższą życiu, pojawiającą się w zjawiskach otaczającego nas świata.”

W organizację Festiwalu Nauki zaangażowani byli wolontariusze z dwóch rzeszowskich szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. W. Andersa oraz Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie. Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba potwierdza, że bez ich zaangażowania i pomocy realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa: „Pragnę podziękować tym wszystkim młodym osobom za ich ciężką, nieocenioną pracę. Bez ich pomocy wydarzenie nie miałoby szans powodzenia. Poświęcili swój czas i siły, nie nam ale wszystkim dzieciom, rodzinom, nauczycielom, którzy w tym czasie uczestniczyli w Festiwalu Nauki”.

 

O przyszłości szkoły z pracodawcami i przedstawicielami edukacji

W ramach drugiego dnia Festiwalu Nauki odbyła się ogólnopolska konferencja “Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Współorganizowana była przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” oraz Kuratorium Oświaty.  Podczas spotkania rozmawiano o szansach i wyzwaniach związanych z nowa rewolucją przemysłową, która w sposób ciągły wkracza w nasze życie. W konferencji wzięli udział m.in. minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Na zaproszenie organizatorów uczestniczyli w niej również kuratorzy oświaty z kilku województw, dyrektorzy i nauczyciele z podkarpackich szkół. „Konferencja poświęcona aspektom nauczania w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej, skierowana do nauczycieli oraz władz edukacyjnych, zawierała zarówno warstwę informacyjną na temat technologii, ale także nie mniej ważną dotyczącą tak zwanych kompetencji miękkich, które zaczynają odgrywać równie ważną rolę w nowoczesnej gospodarce. Cieszy mnie obecność Pani Minister Anny Zalewskiej oraz merytoryczna dyskusja na temat dobrych praktyk oraz możliwości wsparcia przez system edukacyjny wysiłków pracodawców skierowanych w stronę pozyskiwania dobrze wykształconych kadr” – podsumował konferencje Prezes Darecki.