Uczniowie z Rzeszowa i Kalisza rywalizują w zawodach latających modeli samolotów

Uczniowie rzeszowskich i kaliskich  szkół rywalizowali w konkurencji latających modeli samolotów. Zawody odbyły się 7 października br. w ramach drugiej edycji  konkursu Learn & Fly. Zorganizowała je dla szkół średnich z Rzeszowa i Kalisza Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Uczestnicy zawodów sami zbudowali modele.   

Zawody sponsorowały Pratt & Whitney Rzeszów, Hamilton Sundstrand Poland oraz Pratt & Whitney Kalisz. Partnerami projektu są lokalne uczelnie – Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W etapie regionalnym, przeprowadzonym 7 października br. na kampusie Politechniki Rzeszowskiej, wzięło udział 11 drużyn z dwóch rzeszowskich szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Zespołu Szkół Technicznych. W ramach zawodów drużyny prezentowały swoje modele przed komisją konkursową, składającą się z przedstawicieli Pratt & Whitney Rzeszów, Fundacji, Politechniki Rzeszowskiej oraz szkół biorących udział w konkursie. Zbudowane przez uczniów modele, musiały spełniać określone wymogi techniczne, a całość prac należało udokumentować w raportach, które także podlegały ocenienie.

Drużyny przez kilka ostatnich miesięcy projektowały i budowały modele samolotu korzystając z materiałów szkoleniowych dostarczonych im przez Fundację. Wszystkie materiały szkoleniowe, tj. moduły dotyczące m.in. historii lotnictwa, konstrukcji samolotu i materiałoznawstwa, powstały w ramach poprzedniej edycji Learn & Fly, która była częścią projektu o tej samej nazwie, realizowanego w ramach programu Erasmus+ i współfinansowanego przez Komisję Europejską.

Po zaprezentowaniu swoich modeli, drużyny stanęły do rywalizacji w zawodach na najdłuższy lot. Zbudowane konstrukcje, poruszając się lotem szybowym, transportując obciążenie o wadze 100 g, musiały przelecieć jak najdłuższy odcinek.  Najdalej poszybował samolot zbudowany przez drużynę „ZST-Fly”, składająca się z uczniów Zespołu Szkół Technicznych: Kamila Ficka, Karola Drala i Bartłomieja Kużdzała, pod opieką nauczyciela Janusza Ficka. To właśnie do nich trafiły złote medale za pierwsze miejsce oraz nagroda 2000 złotych. Drugie miejsce zajęła drużyn „LDG” ze Zespołu Szkól Mechanicznych, w składzie: Marcin Wrzos, Bartek Dzień, Adam Micał, oraz Maksymilian Wilisowski, których opiekunem był nauczyciel Bogdan Czach. Drużyna otrzymała srebrne medale oraz 1000 złotych nagrody. Na trzecim miejscu, z brązowym medalem i nagrodą 500 zł,  uplasowała się „Esiok DT”, w której skład wchodzili: Miłosz Kawalec, Krystian Haligowski, Radosław Hadała oraz Bartosz Królikowski, również pod opieką Bogdana Czacha z ZSM w Rzeszowie.

 Tydzień po zawodach w Rzeszowie, odbyły się zawody regionalne w Kaliszu, w których startowali uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Najdalej poszybował samolot zbudowany przez drużynę Jastrząb team w składająca się z uczniów Alexa Antczaka, Stanisława Ciesielskiego oraz Adama Wielgockiego. To właśnie do tej drużyny trafiła główna nagroda 2000 złotych i złote medale. 1000 złotych i srebrny medal przypadł drużynie „Mechanicy”, w której skład wchodzą Zuzanna Olejnik oraz Jan Nowak.

Drużyny, które w etapach regionalnych w Rzeszowie i Kaliszu zajęły pierwsze i drugie miejsce, spotkają się w Rzeszowie, na kampusie Politechniki Rzeszowskiej, w zaplanowanym na 4 listopada br. wielkim finale. Podobnie jak w etapie regionalnym, drużyny będą musiały zaprezentować raport z modyfikacji wprowadzonych w konstrukcji ich modelu i zaprezentować się przed komisją konkursową. W konkurencji na najdłuższy lot wystawione zostaną konstrukcje zbudowane do etapów regionalnych zmodyfikowane dodatkowo o napęd. Pula nagród finałowych wynosi 6500 zł.

Poza konstruowaniem samolotów i rywalizacją w zawodach, uczniowie biorący udział w konkursie, mieli okazję dowiedzieć się możliwości zatrudnienia i pracy w branży lotniczej. Otrzymali dostęp do tzw. Careers Kit – przewodnika po karierze w  przemyśle lotniczym; od operatora CNC, przez technologów i inżynierów po obsługę naziemną lotniska i personel pokładowy. Ten swoisty przewodnik, skierowany jest do młodych ludzi poszukujących swojej ścieżki kariery, ale także do nauczycieli, rodziców i doradców zawodowych. Careers Kit zawiera prezentacje możliwości edukacji dla konkretnych stanowisk i wykaz firm poszukujących pracowników na określone stanowiska, ale także unikalne, bo autentyczne rekomendacje dla listy zawodów zebrane wśród pracowników firm lotniczych.

Konkurs jest kontynuacją idei projektu edukacyjnego Learn & Fly, który realizowany był w latach 2017-2019 przez partnerów z Polski, Hiszpanii i Portugali, współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Jednym z partnerów i organizatorem konkursu była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerem zawodów była Pratt & Whitney Rzeszów.

Udostępnij: