DUT w Rzeszowie rusza z kolejnym semestrem zajęć

19 października na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się inauguracja kolejnego semestru zajęć popularnonaukowych dla dzieci ze szkół podstawowych, organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zajęcia te odbywają się w Rzeszowie nieprzerwanie od października 2009 roku, wcześniej pod szyldem Politechniki Dziecięcej, obecnie pod nazwą Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. DUT jest jednym z czołowych i najstarszych projektów Fundacji.

Zajęcia odbywają się nie tylko w Rzeszowie, ale także w Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych oraz Stalowej Woli. W sumie w wykładach, ale też laboratoriach, w tych 5 miastach, co semestr bierze udział ponad 1300 dzieci. 12 października ruszyły zajęcia w Stalowej Woli. W ostatni weekend pierwsze zajęcia semestru zimowego, odbyły się w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. W Dębicy i Mielcu wystartują w kolejny weekend, 26 października.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie finansowane są dzięki wsparciu firmy Pratt&Whitney Poland, która wspiera również inne projekty prowadzone przez fundację. Zajęcia odbywają się na Uniwersytecie Rzeszowskim, który od marca 2018 roku, jest Partnerem projektu.  Uczelnia wspiera również pozostałe działania Fundacji, oraz inne inicjatwy promujące naukę wśród dzieci i młodzieży.

W semestrze zimowym, w Rzeszowie udział weźmie 468 małych studentów, którzy wspólnie z prowadzącymi będą próbowali odkryć tajemnice i zagadki nauki i otaczającego nas świata. Czy można latać bez silnika? Jak zostać pilotem? Jak zaprogramować człowieka? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami, jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej czy też w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się podczas wykładów. Studenci odkryją także kolorowy świat chemicznych roztworów, oraz wspólnie z Alicją wskoczą do króliczej nory i dzięki nauce przeżyją  przygody rodem z Krainy Czarów.

Fundacja realizując zajęcia DUT wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, które zdobywała przy realizacji projektów takich jak  Politechnika Dziecięca i Politechnika Dziecięca Wyjazdowa, w których uczestniczyło ponad 20 tysięcy dzieci z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której trzecia edycja odbyła się we wrześniu 2019.