Inauguracja nowego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

16 marca w Ustrzykach Dolnych odbyła się uroczysta inauguracja letniego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć dzieci wieku 7-12 lat uczęszczające do szkół podstawowych w Gminie Ustrzyki Dolne oraz Gminie Olszanica.

Bezpłatne zajęcia popularnonaukowe DUT w Ustrzykach Dolnych organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowane przez Gminę Ustrzyki Dolne. Od czterech semestrów uczestniczą w nich również dzieci z Olszanicy i Uherców Mineralnych, dzięki zaangażowaniu się w projekt tamtejszej gminy. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego wspiera także miejscowa Szkoła Podstawowa Nr 1, gdzie odbywają się zajęcia laboratoryjne DUT.

Nowy semestr filii DUT w Ustrzykach Dolnych, rozpoczął wykład „Science fiction, już nie takie fiction”. Studenci dowiedzieli się czym jest żyroskop i jakie ma zastosowanie, dowidzieli się jak działa sztuczna inteligencja i do czego możemy jej używać, zastanowili się także czy roboty i autonomiczne samochody podbiją nasz świat oraz poznali najciekawsze roboty i ich historie w popkulturze.

W trakcie semestru letniego, mali studenci będą poszukiwać odpowiedzi także na inne  prawdziwie naukowe problemy: jak możemy zobaczyć to czego nie widać, czym jest ogień i jak możemy go rozpalić, oraz skąd płynie prąd. W trakcie zajęć nie zabraknie pasjonujących eksperymentów, trudnych pytań, ale też zaskakujących odpowiedzi.

W Ustrzykach Dolnych w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się w tygodniu, w małych grupach, aby uczyć się programowania, chemii, biologii czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych.

Poza Ustrzykami Dolnymi, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.