Inauguracja nowego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

6 października w Ustrzykach Dolnych odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Gminie Ustrzyki Dolne oraz Gminie Olszanica.

To już po raz dziesiąty, dzieci z Gminy Ustrzyki Dolne spotykają się na zajęciach popularnonaukowych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowanych przez Gminę Ustrzyki Dolne. Od trzech semestrów taką szansę mają także dzieci z Olszanicy i Uherców Mineralnych, dzięki zaangażowaniu się także tamtejszej gminy. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego wspiera także miejscowa Szkoła Podstawowa Nr 1, gdzie odbywają się część zajęć wykładowych i laboratoryjnych DUT.

Nowy semestr ustrzyckiej filii DUT, rozpoczął wykład „Czy liczymy lepiej niż kalkulator?” prowadzony przez dr Tadeusza Ratusińskiego, wykładowcy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykład chodź dotyczył matematyki, a więc przedmiotu nie bardzo lubianego przez uczniów, bardzo podobał się dzieciom. Wspólnie z prowadzącym sprawdzali wyjątkowość liczby 7, poznali matematyczną magię i wiele ciekawostek. Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą jakie kolory ma świat, poznają niesamowite możliwości naszego mózgu, dowiedzą się jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

W Ustrzykach Dolnych w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się w tygodniu, w małych grupach, aby uczyć się programowania, chemii, biologii czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych.

„Gmina Ustrzyki Dolne już od 2014 roku umożliwia uczestnictwo w zajęciach popularnonaukowych organizowanych przez Fundację. Mimo, że to już 11 semestr to w dalszym ciągu widzimy niesłabnące zainteresowanie tymi zajęciami i chęcią naukowej zabawy, która realizowana jest w ramach wykładów i laboratoriów DUT. Gmina od wielu lat stara się równolegle wspierać sport i nauki ścisłe w regionie, aby każdy z uczniów mógł znaleźć coś dla siebie” – powiedział Bartosz Romowicz, Burmistrz Ustrzyk

Poza zajęciami Fundacja wspólnie z Gminą Ustrzyki Dolne, SP Nr 1 oraz przy wsparciu Pratt&Whitney Rzeszów, w marcu 2018 otworzyła nową pracownie robotyczną, z której korzystają studenci DUT podczas zajęć laboratoryjnych, ale nie tylko. Jak mówi Łukasz Szuba, Dyrektor Fundacji, powołanie do życia pracowni stworzyło nowe pole działalności dla dzieci i nauczycieli – Od momentu powstania, w pracowni spotykają się nie tylko dzieci z naszych zajęć, ale także uczniowie szkoły, i to cieszy nas najbardziej, że wyszliśmy z „murów” DUT z naszą misją popularyzowania nauki. O tym jak cenna i potrzebna była ta inicjatywa świadczą efekty pracy i sukcesy grupy dzieci, która pod opieką nauczycieli w niej programuje i buduje roboty. Ze swoimi projektami odwiedzają lokalne festiwale nauki, konkursy robotyczne, a teraz organizują „Dzień z robotyką”, a więc własny piknik naukowy.

Poza Ustrzykami Dolnymi, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.