Inauguracja nowego semestru mieleckiej filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego

16 marca ruszył kolejny semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu. W tych bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat z całego powiatu mieleckiego.

Semestr letni zainaugurował wykład „Skąd płynie prąd?” prowadzony przez popularyzatora nauki, fizyka Bogdana Janusa. Podczas wykładu studenci DUT dowiedzieli się jakie zjawisko fizyczne odpowiada za produkcję ponad 95% energii elektrycznej wytwarzanej na świecie, jak działa elektrownia czy jak wytwarzany jest prąd w sondach lecących w najdalsze zakątki Układu Słonecznego. Podczas zajęć mali odkrywcy nauki sprawdzili również jaka jest wydajność różnych źródeł energii, oraz czy ludzie mogą stać się częścią baterii potrafiącej zasilić małe źródło światła.

W trakcie semestru letniego, mali studenci będą poszukiwać odpowiedzi także na inne  prawdziwie naukowe problemy: jak możemy zobaczyć to czego nie widać, czym jest ogień i jak możemy go rozpalić, oraz czy czeka nas przyszłość rodem z filmów science-fiction. W trakcie zajęć nie zabraknie pasjonujących eksperymentów, trudnych pytań, ale też zaskakujących odpowiedzi.

W Mielcu w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się popołudniami, w małych grupach, aby uczyć się programowania, kodowania czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych. Warsztaty realizowane są przy współpracy z Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu są organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Od początków istnienia tj. od 2013 roku filię w Mielcu finansuje Partner strategiczny, którym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.. Partnerem filii jest również Kronospan Sp. z o.o. Organizację zajęć dodatkowo wspiera Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Także w innych miastach wiele firm z regionu wspiera finansowo organizację zajęć DUTm.in. Pratt&Whitney Rzeszów, Goodyear Dunlop Tires Polska, Nicrometal czy Darco.

Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Mielcu, ale także w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli.. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.