Inauguracja nowego semestru zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie

6 października zainaugurowano semestr zimowy Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie. W zajęciach popularnonaukowych odbywających się na Uniwersytecie Rzeszowskim ponownie uczestniczyć będzie 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to inicjatywa Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Projekt powstał w wyniku nawiązaniu współpracy fundacji z Uniwersytetem Rzeszowskim w marcu 2018. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w całości finansuje Pratt&Whitney Rzeszów, który wspiera także inne projekty popularyzujące naukę prowadzone przez fundację. Dyrektor fundacji, Łukasz Szuba podkreśla rolę tych partnerów w realizacji działań Fundacji – To dzięki świadomości naszych Partnerów i ich wsparciu, możemy realizować naszą misję. Wszyscy, z którymi współpracujemy doskonale rozumieją, jak ważne jest wzmacnianie świadomości naukowej od najmłodszych lat i popularyzowanie nauki oraz pokazywanie jej w przyjaznej formule.

Semestr zimowy Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie został uroczyście zainagurowany przez Prorektora ds. Spraw Studenckich i Kształcenia UR Wojciecha Walata. Rektor przywitał małych studentów i życzył, aby inspiracją dla nich była postać Mikołaja Kopernika, aby tak jak on zagłębiali się w naukę i odkrywali tajemnice świata. Cieszy mnie fakt, że idea uniwersytetu zaczyna istnieć w umysłach młodych ludzi. Wierzę, że przygoda z Dziecięcym Uniwersytetem Technicznym przyczyni się do rozbudzenia w Was bezcennej ciekawości świata i pozwoli lepiej myśleć o przyszłości przed Wami. Ze swojej strony pomożemy Wam rozwiązywać problemy dnia codziennego ale również nauczymy jak projektować działania, tak, żeby stawiane przez życie problemy nie wydawały się straszne, a stanowiły wartościową pożywkę dla Waszych umysłów.

Semestr rozpoczął wykład „Świat kolorów czy kolory świata” prowadzony przez dr Wojciecha Szajnę, na co dzień wykładowcę UR. Na zajęciach studenci DUT poznali tajemnice optyki – m.in.  dowiedzieli się od czego zależy nasze postrzeganie kolorów, sprawdzili czy to prawda, że w nocy wszystkie koty są szare, czy można „uwięzić” światło oraz jak zrobić swój własny miecz rycerza Jedi.

Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą czy liczą lepiej niż kalkulator, poznają niesamowite możliwości naszego mózgu, dowiedzą się jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Fundacja realizując zajęcia DUT wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, które zdobywała przy realizacji projektów takich jak  Politechnika Dziecięca i Politechnika Dziecięca Wyjazdowa, w których uczestniczyło ponad 20 tysięcy dzieci z całego województwa. Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Rzeszowie, ale także w Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli.. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.