Inauguracja semestru letniego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie

16 marca 2019 odbyła się inauguracja zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, jednego z czołowych projektów Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.   W zajęciach popularnonaukowych odbywających się w 5 miastach województwa podkarpackiego, co semestr bierze udział ponad 1300 dzieci. W ostatni weekend pierwsze zajęcia letniej edycji zajęć, odbyły się w Rzeszowie, Mielcu i Ustrzykach Dolnych. W Dębicy i Stalowej Woli wystartują za dwa tygodnie, dokładnie 30 marca.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie finansowane są dzięki wsparciu firmy Pratt&Whitney Rzeszów, która wspiera również inne projekty prowadzone przez fundację. Zajęcia odbywają się na Uniwersytecie Rzeszowskim, który od marca 2018 roku, jest Partnerem projektu.  Władze uczelni świadome potrzeby organizacji tego typu zajęć, chętnie wspierają działania DUT. Jak mówi Prorektor ds. Spraw Studenckich i Kształcenia UR Wojciech Walat, który tradycyjnie otworzył semestr rzeszowskiego oddziału DUT: „Jestem pewny, że dzieci i młodzież biorąca udział w zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzisiaj – jutro będzie studiowała nie tylko na Uniwersytecie Rzeszowskim, ale na najlepszych uczelniach w Polsce i na świecie. Z pewnością są wśród „małych” studentów przyszli wielcy naukowcy poznający i rozwiązujący problemy, z którymi współcześnie nie możemy sobie poradzić”.

W trakcie semestru letniego, mali studenci będą poszukiwać odpowiedzi na prawdziwie naukowe problemy: skąd płynie prąd, jak możemy zobaczyć to czego nie widać, czym jest ogień i jak możemy go rozpalić, oraz czy czeka nas przyszłość rodem z filmów science-fiction. W trakcie zajęć nie zabraknie pasjonujących eksperymentów, trudnych pytań, ale też zaskakujących odpowiedzi.

Dyrektor fundacji, Łukasz Szuba „W naszych działaniach chcemy pokazać młodym ludziom, dzieciom, że nauka może być fascynująca, że można się nią doskonale bawić i dzięki temu rozwijać swoje zainteresowania. Jednocześnie dorosłym chcemy pokazać, że warto inwestować w edukację dzieci i zaszczepiać w nich pasję już od najmłodszych lat. Dlatego od kilku lat nie ustępujemy w staraniach i organizujemy wydarzenia oraz projekty popularyzujące naukę, takie jak DUT czy Festiwal Nauki. Mocno wierzymy, że te starania nie są bezowocne, a nasza misja spełnia swoje zadania.”

Fundacja realizując zajęcia DUT wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, które zdobywała przy realizacji projektów takich jak  Politechnika Dziecięca i Politechnika Dziecięca Wyjazdowa, w których uczestniczyło ponad 20 tysięcy dzieci z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.