Inauguracja zimowego semestru filii DUT w Mielcu

26 października odbyły się pierwsze zajęcia semestru zimowego 2019/2020 filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu. W tych bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat z całego powiatu mieleckiego.

W semestrze zimowym mieleccy studenci DUT, wspólnie z prowadzącymi będą próbowali odkryć tajemnice i zagadki nauki i otaczającego nas świata. Czy można latać bez silnika? Jak zostać pilotem? Jak zaprogramować człowieka? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami, jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej czy też w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się podczas wykładów. Studenci odkryją także kolorowy świat chemicznych roztworów, oraz wspólnie z Alicją wskoczą do króliczej nory i dzięki nauce przeżyją  przygody rodem z Krainy Czarów.

W Mielcu w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się popołudniami, w małych grupach, aby uczyć się programowania, kodowania czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych. Warsztaty realizowane są przy współpracy z Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu są organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Od początków istnienia tj. od 2013 roku filię w Mielcu finansuje Partner strategiczny, którym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.. Partnerem filii jest również Kronospan Sp. z o.o. Organizację zajęć dodatkowo wspiera Centrum Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Także w innych miastach wiele firm z regionu wspiera finansowo organizację zajęć DUT m.in. Pratt&Whitney Rzeszów, Goodyear Dunlop Tires Polska, Nicrometal czy Darco.

Zajęcia DUT odbywają się nie tylko w Mielcu, ale także w Rzeszowie, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której trzecia edycja odbyła się we wrześniu 2019.