Na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym inspirują do odkrywania fascynującego świata nauki

12 października w Stalowej Woli odbyły się pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2019/2020. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć 200 dzieci w wieku 7-12 lat z miasta oraz z powiatu stalowowolskiego.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny jest cyklem zajęć popularnonaukowych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowanych przez Miasto Stalowa Wola  oraz Powiat Stalowowolski i wchodzące w jego skład gminy: Zaklików, Pysznicę, Radomyśl nad Sanem, Bojanów i Zaleszany.

W semestrze zimowym weźmie udział 200 małych studentów, którzy wspólnie z prowadzącymi będą próbowali odkryć tajemnice i zagadki nauki i otaczającego nas świata. Czy można latać bez silnika? Jak zostać pilotem? Jak zaprogramować człowieka? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami, jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej czy też w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się podczas wykładów. Studenci odkryją także kolorowy świat chemicznych roztworów, oraz wspólnie z Alicją wskoczą do króliczej nory i dzięki nauce przeżyją  przygody rodem z Krainy Czarów.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota  podkreśla rolę inicjatywy dla miasta – Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli jest od kilku lat współorganizatorem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego z nadzieją, na tworzenie dobrego środowiska dla miasta, którego korzenie posiadają przemysłowe DNA. Liczymy, że studenci DUT kontynuować, będą naukę w stalowowolskich szkołach technicznych, a następnie na kierunkach politechnicznych stalowowolskich uczelni.

Dyrektor fundacji, Łukasz Szuba podkreśla misję z jaką od lat działa Fundacja i Dziecięcy Uniwersytet Techniczny „Ideą naszych działań jest zainspirowanie dzieci nauką, tak aby po wyjściu z naszych zajęć czuły potrzebę dalszego, samodzielnego odkrywania świata nauki. Wierzymy, że w wielu z nich zaszczepimy pasję do nauki, którą będą rozwijać przez całe swoje życie. Wśród uczestników naszych projektów czy wśród naszych wolontariuszy, mamy już kilka przykładów osób, w których zaszczepiliśmy m.in. pasję do lotnictwa, dzięki której wybrali ścieżkę edukacji i kariery związaną właśnie z tym obszarem. Dlatego też Fundacja w planach ma nowe inicjatywy, które będą skupiały się na bardziej praktycznych, manualnych umiejętnościach i rozwijaniu wiedzy teoretycznej już w konkretnych, węższych obszarach.”

Poza Stalową Wolą, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której trzecia edycja odbyła się we wrześniu 2019.