Stalowowolska filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rozpoczęła nowy semestr zajęć

20 października w Stalowej Woli odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Stalowej Woli oraz powiecie stalowowolskim.

Nowy semestr będzie siódmą edycją zajęć popularnonaukowych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowanych przez Miasto Stalowa Wola  oraz Powiat Stalowowolski i wchodzące w jego skład gminy: Zaklików, Pysznicę, Radomyśl nad Sanem, Bojanów i Zaleszany.

Nowy semestr stalowowolskiej filii DUT, rozpoczął wykład „Nasz niesamowity MÓZG” prowadzony przez Heweliuszy Nauki. Podczas zajęć studenci dowiedzieli się jak mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały, jakie ma niesamowite możliwości i jak można oszukać nasze zmysły. Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą czy liczą lepiej niż kalkulator oraz czy można zzielenieć ze złości, dowiedzą się jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

W filii DUT w Stalowej Woli odbywają się również laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się w tygodniu i w małych grupach, aby uczyć się programowania, architektury czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych. W Stalowej Woli dla Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego poszukujemy nowych form zajęć edukacyjnych, które powinny charakteryzować się większą częstotliwością spotkań oraz konsekwencją w poznawaniu konkretnej dziedziny (np. informatyki). Liczymy na współpracę ze stalowowolskimi szkołami średnimi, posiadającymi świetnie wyposażone pracownie. Udostępnienie ich uczniom szkół podstawowych, może przynieść znakomite efekty w rozbudzeniu zainteresowań nauką i techniką – powiedział Marek Gruchota Dyrektor MDK w Stalowej Woli

Dyrektor Fundacji, Łukasz Szuba jest przekonany, że dzięki dobrej współpracy z partnerami projektu z roku na rok będzie się stale rozwijał – „Wszystko wskazuje na to, że już w kolejnym roku zaczniemy działać w Stalowej Woli też w innej formie, otwartej dla szerszego grona mieszkańców. Zachęcamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych, gdzie informujemy o wszystkich naszych nowych inicjatywach”.

Poza Stalową Wolą, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.