Startuje kolejny semestr DUT w Ustrzykach Dolnych

19 października w Ustrzykach Dolnych odbyły się pierwsze zajęcia semestru zimowego tamtejszego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć niemal 200 dzieci wieku 7-12 lat uczęszczające do szkół podstawowych w Gminie Ustrzyki Dolne oraz Gminie Olszanica.

Bezpłatne zajęcia popularnonaukowe DUT w Ustrzykach Dolnych organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowane przez Gminę Ustrzyki Dolne. Od kilku semestrów uczestniczą w nich również dzieci z Olszanicy i Uherców Mineralnych, dzięki zaangażowaniu się w projekt tamtejszej gminy. Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego wspiera także miejscowa Szkoła Podstawowa Nr 1, gdzie odbywają się zajęcia laboratoryjne DUT.

W semestrze zimowym, w Rzeszowie udział weźmie 468 małych studentów, którzy wspólnie z prowadzącymi będą próbowali odkryć tajemnice i zagadki nauki i otaczającego nas świata. Czy można latać bez silnika? Jak zostać pilotem? Jak zaprogramować człowieka? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami, jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej czy też w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? To tylko niektóre z pytań, które pojawią się podczas wykładów. Studenci odkryją także kolorowy świat chemicznych roztworów, oraz wspólnie z Alicją wskoczą do króliczej nory i dzięki nauce przeżyją  przygody rodem z Krainy Czarów.

W Ustrzykach Dolnych w ramach DUT odbywają się także laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się już w mniejszych grupach, aby uczyć się programowania, chemii, biologii czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych.

Fundacja realizując zajęcia DUT wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie, które zdobywała przy realizacji projektów takich jak  Politechnika Dziecięca i Politechnika Dziecięca Wyjazdowa, w których uczestniczyło ponad 20 tysięcy dzieci z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Podkarpackiego Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której trzecia edycja odbyła się we wrześniu 2019.