Patron

logo PRZ

 

Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza to najstarsza, publiczna uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Na 6 wydziałach działa 24 kierunki studiów. Obecnie na uczelni kształci sie ponad 17 tys. studentów. Co roku liczba kandydatów na studia, na większości kierunków przewyższa liczbę miejsc wyznaczonych w ramach limitów przyjęć. Elastyczny system kształcenia daje przyszłym studentom możliwość wyboru ciekawej specjalności (do wyboru ponad 100 specjalności) i wykreowania własnej ścieżki edukacyjnej. Dyplom Politechniki Rzeszowskiej otwiera absolwentom drzwi najlepszych firm oraz przedsiębiorstw w kraju i za granicą. Absolwenci uczelni bardzo dobrze radzą sobie na wymagającym rynku pracy – wielu z nich podejmuje zatrudnienie jeszcze podczas studiów.

 

Politechnika Rzeszowska kształci m.in. studentów na pilotów lotnictwa cywilnego. Zajęcia z lotnictwa odbywają się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, a przygotowanie szybowcowe w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej.

 

Walorem jest m.in. lokalizacja uczelni – w Rzeszowie, stolicy województwa podkarpackiego, baza lokalowa – osiem domów studenckich daje zakwaterowanie ponad 2,5 tys. studentów, i dydaktyczna, nowoczesne zaplecze laboratoryjne i aparaturowe, wykwalifikowana kadra (710 nauczycieli akademickich) oraz liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Niemniej istotny jest dostęp do Biblioteki Głównej Politechniki Rzeszowskiej, która jest największą biblioteką techniczną w południowo-wschodniej Polsce i od roku mieści się w nowoczesnym Regionalnym Centrum Dydaktyczno – Konferencyjnym i Biblioteczno- Administracyjnym. Księgozbiór zawiera ponad 161 000 woluminów książek, 37 000 woluminów czasopism oraz 155 000 jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych.

 

Studenci mają także wiele możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań kompatybilnych z kształceniem się na poszczególnych kierunkach oferowanych przez uczelnię. Dowodem na to jest m.in. uczestnictwo i liczne sukcesy w konkursach i zawodach studenckich. Są to np. I miejsce w konkursie na esej „Wizja targów do roku 2020” dla studentów Wydziału Zarządzania, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Logistycznym dla studentek Wydziału Zarządzania, tytuł laureata konkursu „Elastyczni z Axtone” dla studenta Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa; główna nagroda na międzynarodowej konferencji Aerodays w Madrycie za samolot bezzałogowy PR-5 Wiewiór stworzony przez członków Studenckiego Koła Naukowego Lotników; III miejsce na IV Międzynarodowych Zawodach Robotów Sumo Challenge w Łodzi w kat. Sumo dla studenci Koła Naukowego ROBO. W Politechnice Rzeszowskiej działa 50 kół naukowych. W Uczelni Akademicki Związek Sportowy, Akademickie Radio i Telewizja „Centrum”, Studencki Zespól Pieśni i Tańca „Połoniny” oraz Chór Akademicki.

 

W Politechnice Rzeszowskiej gościło wiele znamienitych osób. Wśród nich byli m.in.: płk. Terry Wirts, płk. George Zamka, dr Nicolaus J. M Patrick, kpt. Kathryn Hire, Marsha Ivins – astronauci NASA, Bronisław Komorowski – prezydent Rzeczpospolitej Polski, kpt. pil. Tadeusz Wrona – absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Każdorazowo uczelnia organizowała spotkanie ze studentami, dla których była to niepowtarzalna możliwość do poznania ludzi tej rangi.

 

Politechnika Rzeszowska aktywnie współpracuje z uczelniami w kraju i za granicą m.in. aktywnie uczestnicząc w programie Erasmus dzięki, któremu studenci mogą odbywać praktyki i staże zagraniczne. Uczelnia podpisała 49 umów bilateralnych z uczelniami w 23 krajach (m.in. na Cyprze, Węgrzech, w Austrii, Belgii, Chorwacji, w Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Macedonii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Turcji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech).

 

Od ponad 60 lat istnienia łącząc tradycję z nowoczesnością budujemy przyszłość.