Umiejętności techniczne, dzięki którym możesz zdobyć dobrze płatną pracę w roku 2024

Przez rynek pracy branży technologicznej, który jest dziś już wyjątkowo dynamiczny i konkurencyjny, przeszła niedawno fala zwolnień. Nie oznacza to jednak, że nie można na nim znaleźć dobrze płatnej pracy. W tym celu konieczne będzie jednak nie tylko posiadanie umiejętności informatycznych na wysokim poziomie, ale też zupełnie innych, pokroju znajomości takich technologii jak blockchain, przetwarzanie chmurowe, sztuczna inteligencja, czy… Linux.

Niestety, lista ta jest znacznie dłuższa. Tych kilka pozycji to dopiero wierzchołek góry lodowej. Chcąc wejść w świat IT, łatwo o zawrót głowy. Dlatego też zebraliśmy najpopularniejsze w ostatnim czasie trendy, dzięki którym z łatwością odnajdziesz się w meandrach zdobywania zatrudnienia w 2024 r. Oto one!

1. Cyberbezpieczeństwo

Wraz z postępującą cyfryzacją, rozwijają się również elektroniczne zagrożenia. Z tego względu też praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa i organizacje muszą intensywnie rozwijać swoje własne zespoły specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa. Tylko w ten sposób mogą mieć one pewność, że wszelkie posiadane przez nie dane i procesy są bezpieczne.

Obranie tego kierunku rozwoju może Ci zapewnić stabilną karierę i otworzyć wiele możliwości rozwoju. Cyberbezpieczeństwo jest rozległą dziedziną, w której każda osoba z zacięciem informatycznym jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Dodatkowym atutem tej ścieżki jest dostępność kursów online, w tym bezpłatnych, dzięki którym ukierunkowanie się na cyfrowe bezpieczeństwo jest stosunkowo łatwe i przystępne.

2. Linux

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, umiejętności obsługi Linuxa są aktualnie niezwykle pożądane na rynku pracy. Choć sam system jest bardzo stary, ostatnio zaczyna święcić triumfy w kwestiach, z którymi nie radzi sobie jego konkurencja. Ma to miejsce głównie za sprawą faktu, iż Linux jest systemem typu open source, który gwarantuje dużą kontrolę nad wszelkimi parametrami i procesami, pozwalając również na doskonałe zarządzanie kwestiami cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ  Jak wybrać idealną komodę do salonu i sypialni?

Choć sama znajomość tego systemu nie zagwarantuje Ci od razu dobrze płatnej pracy, będzie ona dla potencjalnego pracodawcy potężnym sygnałem, że znasz się na rzeczy i jesteś na bieżąco oraz że kwestie bezpieczeństwa nie są Ci obojętne. Warto przy tym wspomnieć, że razem z systemem Linux VPN również jest technologią, której dziś już po prostu nie wypada nie używać, a tym bardziej nie znać!

3. Technologie chmurowe

Jest to jedna z lepszych opcji rozwoju, które można wybrać w tym roku. Obejmuje ona między innymi przetwarzanie w chmurze i świadczenia usług obliczeniowych za pośrednictwem Internetu. W łatwy sposób rozwiązuje też problemy elastyczności, skalowalności czy redukowania kosztów. Aktualnie najbardziej rozchwytywani są zarówno administratorzy, jak i inżynierowie chmurowi, jako że nie tylko nowe systemy wciąż się tworzą, ale są też rozwijane te już istniejące.

Jednym z większych atutów tej ścieżki rozwoju jest fakt, iż umożliwia ona pracę w wielu różnych branżach, w których skład wchodzą między innymi sektory opieki zdrowotnej, finansów czy technologii. By postawić pierwsze kroki w tym kierunku, najlepiej będzie zacząć od podstaw chmury, wdrażania jej technologii i automatyzacji oraz narzędzi pozwalających na zarządzanie procesami i danymi.

4. Analityka danych

Współczesnym światem rządzą dane, które według wielu zdominowały dziś segment usług IT. Z tego względu kluczowe jest posiadanie przez firmę swoich własnych analityków oraz inżynierów danych, którzy pomogą wykorzystywać je w identyfikowaniu i rozwijaniu czołowych aspektów działalności.

Analitycy danych skupiają się na wykorzystywaniu posiadanych umiejętności, by oczyszczać, analizować i prezentować dane tak, by były one przejrzyste i przystępne. By liderzy zespołów, które mają korzystać ze szczegółowych analiz, byli w ogóle w stanie je zrozumieć. Osoby specjalizujące się w wizualnym prezentowaniu danych są wysoce cenione, jednak oprócz znajomości samych procesów ścisłych, muszą się również wykazać inwencją twórczą i zmysłem estetycznym, dzięki którym sporządzane przez nich diagramy i wykresy będą czytelne i zrozumiałe dla każdego.

CZYTAJ  Jakie ciasto na pożegnanie w pracy? Ile ciasta na pożegnanie w pracy?

5. Zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA)

Głównym założeniem RPA jest automatyzowanie zadań, dzięki czemu personel w zakładzie pracy może zająć się bardziej złożonymi zadaniami, w których nie mogą go wyręczać maszyny. Posiadanie wyspecjalizowanych umiejętności w zakresie zrobotyzowanej automatyzacji procesów sprawi, że staniesz się niezwykle ważnym członkiem każdego miejsca pracy, które dostrzega potencjał tego typu rozwiązań. Współcześnie takie podejście jest bardzo modne, jako że pozwala zauważalnie redukować koszty produkcyjne. Ponadto znacząco redukuje możliwość wystąpienia ewentualnych błędów na skutek działalności człowieka.

Jedną z przystępniejszych opcji, by wejść w świat RPA, są kursy online, które mogą zapewnić Ci podstawowe szkolenia z podstaw tej technologii. Takie kursy najczęściej oferują możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń i uczą, jak implementować procesy RPA, oraz jakiej metodologii używać. Inną opcją może być szkolenie w miejscu pracy. Jeśli Twoje już używa tego typu rozwiązań, możliwe, że inni pracownicy będą w stanie udzielić Ci szkolenia, które otworzy przed Tobą tę ścieżkę samorozwoju.

6. Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML)

Zarówno sztuczna inteligencja, jak i uczenie maszynowe wkroczyły z wielkim hukiem w codzienne życie każdego z nas. Są zapalnikiem rewolucji w niemal każdej branży. Najgłośniej jednak mówi się o ich ogromnym potencjale w branżach wizualnych i językowych. Stanowią jednak też ogromny przełom w takich kwestiach, jak opieka zdrowotna czy finanse, w których to mogą wykazać się swym przeogromnym potencjałem do analizowania sporych ilości danych, co pozwala na dokładniejsze diagnozowanie problemów i podejmowanie lepszych decyzji. Jeśli wyspecjalizujesz się w uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego, staniesz się łakomym kąskiem dla niemal każdego pracodawcy.

7. Blockchain

Blockchain zyskał największą sławę jako technologia odpowiedzialna za kryptowaluty, jednak zyskuje też ogromną popularność w innych branżach. Zrozumienie tego zagadnienia zagwarantuje Ci ogromną przewagę nad konkurencją na rynku pracy. Niestety, próg wejścia w przypadku blockchainu jest dość wysoki, przez co nauka może okazać się po prostu trudna. Jednak to właśnie dlatego warto poświęcić jej czas. Choć początkowe trudności odstraszają wielu, to właśnie to decyduje o tym, że przyswojenie tej technologii sprawi, że z łatwością znajdziesz pracę.

CZYTAJ  Renowacja grzejników przed sezonem zimowym – jaki kolor wybrać?

By zacząć, konieczne będzie kompleksowe zrozumienie zasad i podstaw blockchain. Musisz przygotować się na naukę takich tematów jak kryptografia, konsensus, protokoły blockchain, szyfrowanie kluczem publicznym, decentralizacja, inteligentne kontrakty, portfele i hashowanie. Nie obejdzie się też bez zaznajomienia się z narzędziami i platformami, które są kluczowe dla tego kierunku kariery, a są to między innymi EOS, Ethereum, Ripple i Hyperledger.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *